Mutace SARS-Cov-2

Nevyhnutelné se stalo. Pandemicky se šíří mutace koronaviru. Je jich spousta, ale jen některé se týkají zvýšení virulence, tj. nakažlivosti a nejnebezpečnější jsou mutace tzv. S proteinu, který se uplatňuje při pronikání viru do buňky hostitele.

Britská mutace

Označení: VUI-202012/01 anebo B.1.1., mutace N501Y
Charakteristika: obsahuje 23 změn oproti původnímu kmeni viru.
Nakažlivost: Je o 40 až 70% nakažlivější. Je modifikovaný S protein (hrot), kterým se virus mnohem pevněji přichytí k cílové buňce, lépe do buňky vstupuje a je odolnější k vytvořeným protilátkám. Je to dáno pevnější vazbou virových partikulí na povrch buňky.
Průběh: Nevyvolává přehnanou imunitní reakci ve stylu cytokinové bouře, ale podílí se na rozvoji zánětu endotelu cév (vnitřní výstelky cév). Způsobuje tedy trombotizaci cév v plicícha tím přenos okysličené krve do organizmu.
Věk vs. patogenita: onemocnět těžší formou onemocnění mohou těhotné ženy, mladí lidé i děti, zejména ve věku 6 až 9 let.
Smrtnost: stejná jako u původního kmene.
Rozšíření v Evropě: Prakticky všude včetně ČR, kde se podílí 40 až 50% na nakažených. Přenos pravděpodobně z Německa, protože největší podíl nakažených je v německém pohraničí.

Jihoafrická mutace

Označení: 501Y.V2, B.1.351 (B1351)
Charakteristika: mutace N501Y stejná jako u britské, mutace na S proteinu viru E484K, obsahuje 5 různých mutací.
Nakažlivost: Je o 50% nakažlivější. Modifikovaný S protein (hrot), způsobuje zvýšenou odolnost k protilátkám. Hrozí opakovaná onemocnění u těch, kteří onemocnění prodělali. Opakované onemocnění má těžší průběh.
Průběh: Vyvolává přehnanou imunitní reakci ve stylu cytokinové bouře, ale podílí se také na rozvoji zánětu endotelu cév (vnitřní výstelky cév). Způsobuje tedy trombotizaci cév v plicích a tím brání přenosu okysličené krve do organizmu.
Věk vs. patogenita: onemocnět těžší formou mohou mladí lidé.
Smrtnost: stejná jako u původního kmene.
Rozšíření v Evropě: Izrael, Rakousko – Tyrolsko, Velká Británie, Irsko, Francie, Nizopzemsko, Švýcarsko, Švédsko.

Brazilská mutace

Označení: 20C/501Y.V2, B.1.1.248
Charakteristika: obsahuje 12 mutací. Nejnebezpečnějšíjsou dvě z nich – N501Y a E484K. Obě jsou na klíčovém S (spike) proteinu, který hraje zásadní roli při vstupu viru do těla.
Nakažlivost: Je opět nakažlivější. Modifikovaný S protein (hrot, spike), způsobuje zvýšenou odolnost k protilátkám. Hrozí opakovaná onemocnění u těch, kteří onemocnění prodělali. Opakované onemocnění má těžší průběh.
Průběh: Vyvolává přehnanou imunitní reakci ve stylu cytokinové bouře, ale podílí se také na rozvoji zánětu endotelu cév (vnitřní výstelky cév). Způsobuje tedy trombotizaci cév v plicích a tím narušuje přenos okysličené krve do organizmu.
Věk vs. patogenita: onemocnět těžší formou mohou mladí lidé.
Smrtnost: stejná jako u původního kmene.
Rozšíření v Evropě: Portugalsko.

Česká mutace

Označení: B.1.258∆
Charakteristika: obsahuje 25 mutací.
Nakažlivost: Je opět nakažlivější. Modifikovaný S protein (hrot, spike), způsobuje zvýšenou odolnost k protilátkám. Hrozí opakovaná onemocnění u těch, kteří onemocnění prodělali. Česká varianta je však vytlačována mnohem agresivnější britskou variantou.
Průběh: Vyvolává přehnanou imunitní reakci ve stylu cytokinové bouře, ale podílí se také na rozvoji zánětu endotelu cév (vnitřní výstelky cév). Způsobuje tedy trombotizaci cév v plicích a tím brání přenosu okysličené krve do organizmu.
Věk vs. patogenita: onemocnět těžší formou mohou mladí lidé.
Smrtnost: stejná jako u původního kmene, ale podle data šíření od září 2021 a vývoje smrtnostije smrtnost nepaatrně vyšší, ale je překryto smrtností britské varianty.
Rozšíření v Evropě: Českán republika, Slovensko, Polsko, Velká Británie.. Švédsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Island, Itálie.

Zdroje

iROZHLAS
Novinky.cz
iDNES.cz
ČT24.Česká televize.cz

Co z toho pro nás vyplývá?

Schopnost nakažení se mnohonásobně zvyšuje. Zatímco původní kmen viru vyžadoval pro nakažení až 15 minutový kontakt se zdrojem nakažení, u nových mutací stačí letmý několikasekundový kontakt.

Nové mutace postihují zvýšenou měrou mladé jedince a děti.

Prodělané onemocnění nezabrání opětovnému nakažení.

Snižuje se podstatně účinnost vakcinace. Vakcinace se provádí bez ohledu na vhodnost vakcíny. Např. vakcína od AstraZeneca se přednostně používá u seniorů, přestože v mnoha státech je od věku 65 let považována za neúčinnou.

Veškerá protinákazová opatření pouze zpomalují promoření populace, ale nemohou zabránit nakažení. V případě nových mutací se může tento krizový stav kdykoli opakovat a vzhledem k obrovským počtům nakažených a opakovaně nakažených je pravděpodobnost vzniku nových kmenů koronaviru velice pravděpodobná.

Co tedy dělat?

V každém přípasdě se roušek velmi dlouho nezbavíme ve společných veřejných prostorách. Rouška totiž snižuje invazní dávku viru. Chrání tedy před masivní invazí a s ní souvisejícím těžkým průběhem nemoci. Nejsem žádný rouškofil, ale v současné situaci není možná jiná alternativa.

Nespoléhat jen na vakcínu. Stačí jedna nevhodná mutace a vakcína nebude fungovat vůbec anebo ještě hůř. A než se vakcína modifikuje, otestuje a schválí, tak se počet nemocných i zemřelých může podstatně zvýšit.

Vyhýbat se lékům, které pouze snižují bolestivost a tlumí teplotu na bázi paracetamolu. Má mimo jiné mutagenní účinky, které mohou být i za vznikem nových mutací viru. Navíc navodí stav, kdy tělo se nijak nebrání proti původci onemocnění a tím prohlubuje vážnost onemocnění.

Posilujte nespecifickou imunitu. Jak? Dobrý spánek, smích, dobrá nálada, radujte se z maličkostí, (aktivují i zbytkovou aktivitu brzlíku, který hraje klíčovou roli v imunitních procesech) posilujte svaly, srdce plíce fyzickou aktivitou. Konzumujte tepelně upravené houby anebo produkty z hub (kvasinky – droždí mezi ně také patří) 1x týdně, maximálně 2x do týdne. Konzumujte syrové kysané zelí ve formě salátu. Vhosná jsou jakákoli probiotika, ale kysané zelí je prostě jedničkou.

Nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že bez vakcinace se to nedá zvládnout. Že na to není lék. Není, ale jsou prostředky pro posílení organizmu, aby infekci zvládl bez zničujících příznaků. A tyto prostředky jsopu velmi levné a příroda nám je poskytuje v dostatečném množství. Jsou to houby se svými betaglukany, triterpeny a dalšími látkami. Jen musí projít teplotou alespoň 55°C a musí se podávat nárazově maximálně 2x do týdne. Je to jednoduché, levné, a možná právě proto Vám to nikdo ze zdravotnických papalášů nedoporučí. Zaměňují cytokinovou bouři za přílišnou imunitu a přitom se jedná o poruchu imunity, kterou betaglukany řeší.