brzlík thymus umístění

Proč jsou děti odolné?

Odpověď je poměrně jednoduchá. Je jen jedna zvláštnost, která odlišuje orgány imunity od staršího organizmu. Děti a mladí lidé mají brzlík – thymus. Je to orgán přilehlý k průdušnici níže pod štítnou žlázou. Je kryt horní částí prsní kosti a slouží jako primární orgán imunity, který během stárnutí svoji funkci deleguje do sekundárních imunitních orgánů (mízní uzliny, slezina, kostní dřeň).

Náhledový obrázek ukazuje umístění brzlíku u člověka. Převzato od www.rehabilitace.info

Funkce brzlíku

Hlavní nám známou funkcí brzlíku je dozrávání – maturace T lymfocytů. Tc (cytotoxických, které usmrcují buňky napadené anebo zdegenerované) i Th (pomocných, které indukují tvorbu protilátek v B lymfocytech). T-lymfocyty vytvořené u dětí přímo v brzlíku, později v kostní dřeni mají schopnost útočit na všechno. Při defektní maturaci mohou pak způsobovat pravděpodobně autoimunitní onemocnění, kdy označují některé tkáně svého těla za defektní a zahajují proti těmto tkáním boj, označují je jako cizorodé a tím zahajují tvorbu protilátek proti nim. T lymfocyty proto odcházejí do jakési školky v brzlíku, kde se selektují jen ty, které nepůsobí proti vlastním tkáním těla, ale poskytují ochranu před neznámými antigeny. Jsou pak dlouhověké, pamatují si antigen, proti kterému mají působit a jejich další nová tvorba není potřeba, proto brzlík podléhá involuci.

Pomalu zaniká jeho funkční tkáň a je nahrazována tkání tukovou. Ale stopy funkční tkáně zůstávají až do vysokého věku. Brzlík také vytváží hormony, které napomáhají například vývoji pohlavních žláz a nepřímo pak i na růst. Pokud se pohlavní orgány rozvinou předčasně, tak se předčasně ukončuje i růst. Brzlík zpomaluje biollogické hodiny, proto řím později podléhá involuci, tím lépe. Od narození až do dospělosti se podílí na rozvoji charakteru a citů. Odpovídá také za pocity štěstí a životní energii. Nás však v této chvíli zajímá hlavně hormon thymosin, jenž zvyšuje imunitní odpověď.

Vývoj brzlíku

Největších rozměrů dosahuje u člověka ve stáří 10 až 18 let. Pokud je brzlík ještě funkční, tak dokáže mnohem snáze tělo reagovat na přítomnost nového antigenu a dokonce tvorba odpovídajících T lymfocytů může být takto cíleně indukována. Ve stáří pak zůstává v brzlíku prvděpodobně jen tvorba hormonů řídících imunitní reakce ovlivněním tvorby lymfocytů v sekundárních tkáních. Stres, hluk, anestezie a nervozita způsobují jeho urychlené zmenšování. Je to doprovázeno ztrátou životní energie.

brzlík - thymus

Obrázek byl pro představu změn brzlíku v závislosti na věku převzat z webu www.rehabilitace.info

Stimulace činnosti brzlíku

Poklepávání na oblast brzlíku, z některých zdrojů údajně v rytmu valčíku, jej údajně aktivuje a zlepšuje náladu. Vypadá to jako nesmysl, ale když se podíváme na jeho uložení v blízkosti průsdušnice, mezi horními laloky plic a těsně nad srdcem, tak to až takový nesmysl být nemusí. Kašel a smích způsobují otřesy, které tento orgán údajně potřebuje. Také rozbušení srdce dodává brzlíku potřebné vibrace. Těžko si představit lepčí stimulaci imunity, než kašlem, který tento orgán řídící imunitu stimuluje k efektivnější činnosti. Proto poklepávání každé ráno anebo při nervozitě či stresu na oblast brzlíku – horní konec hrudní kosti je možné zkusit. Když u toho budete myslet na něco pěkného, úsměvného, tak tím lépe. Pokud se dostaví pocit husí kůže a zavalí vás jakoby pocit štěstí a radosti, tak stimulace odvedla skvělou práci. Můžete shlédout na YouTube video pana doktora Nešpora v rámci jeho akademie smíchu. Součástí je i stimulace brzlíku.

Co může stimulovat funkci brzlíku

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) , krvavec toten (Sanguisorba officinalis) , lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) , lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) , třapatka nachová (Echinacea purpurea), eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) , sadec konopáč (Eupatorium cannabinum), myrhovník pravý (Commiphora myrrha), kozinec blanitý (Astragalus membranaceus), plody růže šípkové (Rosa canina) , L-arginin, tymián obecný (Thymus vulgaris) , propolis, rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) , spirulina (také Arthrospira) a samozřejmě ß-glukany. Převážná část těchto bylin je obsažena ve Vironalu, Virovetu, Stimaralu a Etovetu. Pokud je nemáte k dispozici, tak žvýkejte třeba sladké dřevo – lékořici.

Zpět na aktuality >>>>>