Symptomy nákazy Covid-19 nejsou opsány někde z internetu, ale skutečně zjištěny pohovorem s lidmi, kteří prokazatelně onemocněli touto nákazou.
Vliv způsobu nakažení
Ústa a nos – užitečnost roušky
Velice důležité je, jakým způsobem se dostane virus do organizmu. Nejdůležitější cestou jsou horní cesty dýchací. Zde stojí za zmínku, že vdechnutí ústy je mnohem nebezpečnější než nádech nosem. Samozřejmě naprosto nezbytnou prevencí je rouška anebo jiná ochrana dýchacích cest. Není to, že moje rouška chrání toho druhého. Ve skutečnosti chrání i svého nositele. Sice virus je velice malý a snadno proniká přes tkaninu, ale jeho největší množství je obsaženo v kapénkách, které rouška dokáže celkem spolehlivě zachytit. V každém případě rouška snižuje invazní dávku a tedy i vážnost nakažení. Jinými slovy: významně snižuje úmrtnost anebo nutnost pobytu v nemocnici na přístrojích. Tolik k rouškofobům. Bůh jim odpusť, neboť nevědí co činí.
Vstup přes nos
Je to mnohem přirozenější cesta pro dýchání. Velice rozsáhlý povrch sliznic v nosu vede k mnohem většímu záchytu infekčních původců a mnohem lépe se zde iniciují imunitné reakce. Patogeny se nedostanou tak snadno do plic a když ano, tak je organizmus již připraven.
Vstup ústy
V ůstech je velice široký a zároveň krátký prostor. Proto se infekční původce dostává velice snadno do průdušek a plic. Tato cesta je pro průběh onemocnění mnohem nebezpečnější. Proto hlavní doporučení pro snížení patogenity onemocnění je dýchat nosem.
Symptomy při prvotní i druhotné infekci
Záleží na stupni nakažení a samozřejmě na věku. Seřazeno podle doby nástupu. Většinou se uplatňují jen některé, ostatní se nemusí vůbec projevit. Tučně vyznačené se vyskytují téměř pravidelně.
- Bolest hlavy (nejčastěji při nakažení přes nos)
- Zadýchávání
- Únava až stav vyčerpanosti
- Bolesti čela – čelních dutin (nejčastěji přes nos)
- Zduřelá sliznice nosu, ucpaný nos (přes nos)
- Ztráta čichu – hodně charakteristický příznak (nejčastěji přes nos)
- Píchání anebo bolest v krku (nejčastěji při nakažení ústy)
- Bolesti na prsou nastupující náhle
- Vysychání sliznic dráždící ke kašli
- Suché pokašlávání přecházející v suchý dráždivý kašel
- Zvýšená teplota, pocit horkosti v obličeji
- Bolesti zad v bederní oblasti
- Bolesti kloubů, jakoby kostí i svalů
- Horečka (u seniorů nemusí být vůbec přítpomná, jen zvýšená teplota)
- Ztráta chuti
- Zažívací problémy
- Průjem
- Náhlé změny na kůži (např. zhoršení akne, dermatitidy)
Sekundární příznaky se objevují v závislosti na přítomnosti dlouhodobých zdravotních problémů. Nejčastěji u kardiaků. Zhoršení předchozích příznaků.