Únava či lidská hloupost?

Nadlidé

Nedá se nereagovat. Na názory politiků napříč celým politickým spektrem. Třeba svými názory typu, že chtějí od vlády přesný harmonogram uvolňování omezujících opatření. Asi mají naivní představu, že lze přesně definovat další chování nákazy. Že na silnicích zahyne víc lidí než zemře během epidemie. A další nesmysly publikované ještě v latentní fázi rozvoje epidemie. Stále se jimi argumentuje i v době, kdy každodenně v některých státech Evropy uhasíná téměř tísícovka lidských životů denně. Sociální média jsou zase plná konspiračních teorií, které se nedají ani dokázat, ani vyvrátit. Tyto bláboly nijak celkové situaci nepomáhají, jen zhoršují to, co už hrozné je.

Parlament složený většinou z lidí, kteří této problematice naprosto vůbec nerozumí se hádá o kompetence. Politická rozhodnutí mají větší váhu, než rozhodování odborníků na nákazy. Je potřeba si uvědomit, že jsme ve válečném stavu s neviditelným a tichým nepřítelem. Je nutné velet a nést odpovědnost a ne vykládat bláboly chráněn poslaneckou imunitou. Jinak se může opakovat situace z let 1918 až 1920. Tehdy pandemie Španělské chřipky ve třech vlnách usmrtila podle odhadů 50 až 100 milionů lidí. Pak se může stát, že ani poslanecká imunita nebude stačit proti koronaviru. A samozřejmě ani proti oprávněnému naštvání občanů, kteří někoho díky těmto nezodpovědným krokům ztratili.

Lidé

Lidé, kteří nedávno nadávali těm, co byli bez roušky na balkóně, ti samí dnes roušky zapomínají doma a účastní se prakticky hromadných akcí v supermarketech. Omladina chlastá krytá tmou hromadně v parcích z jedné lahve. Další nadávají, že je to u nás dobré a že by se měly otevřít školy, obchody a restaurace. Je potřeba si uvědomit, že jen díky izolačním opatřením a ochranou dýchacích cest se odlišujeme. V ČR je nárůst nemocných lineární, tj. je konstantní nárůst počtu detekovaných. Jakmile se restrikce neuváženě uvolní, budeme následovat Velkou Británii, Německo, Turecko, Španělsko, Itálii a dokonce USA. V tom případě bude nárůst nemocnosti exponenciální. Den za dnem se bude zvyšovat počet detekovaných nemocných.

Situace v ČR

Mírný průběh epidemie v ČR není náhoda. Máme štěstí na některé odborníky, kteří byli delegováni do krizového štábu, teď mám na mysli především pana Prof. Primulu, který ihned od začátku tvrdil, že nakažením musí projít každý. Jedině tak je možné tuto epidemii zastavit. Je vidět, že ví, o čem mluví. Jen je potřeba udržet pod kontrolou nárůst počtu onemocnění, aby stačila kapacita ve zdravotnických zařízeních. A toho se dá dosáhnout jedině tak, že se udrží lineární růst počtu onemocnění COVID-19. A to se bez ochrany dýchacích cest a určitého stupně izolace udržet nedá.

Podal jsem podnět k otestování betaglukanů pro stimulaci imunity v době začínajících symptomů jakékoli podobné infekce na úřad vlády ČR. Bylo přislíbeno, že to bude předloženo premiérovi a doporučeno, abych tento podnět věcně podal na Ministerstvo zdravotnictví ČR. Tak se i stalo. Dostal jsem automatickou odpověď, s tím, že podněty a dotazy monitorují. Zatím jsem v očekávání na jakoukoli odpověď. Spolu s posilováním imunity by ochrana před vysokými invazními dávkami mohla být uskutečněna metoda řízeného promoření populace virem. A to bez zbytečných ztrát na životech a nákladnému léčení těžce nemocných pacientů. Nemohu 100% tvrdit, že betaglukany u tohoto onemocnění zastaví rozvoj příznaků také, ale jen pro to, že nemohu otestovat ani nechat otestovat postižené, kterým betaglukany naprosto spolehlivě zastavily rozvoj symptomů. Nemají symptomy = nemají nárok na testování. Proto byl tento podnět podán.

Podnět adresovaný Ministerstvu zdravotnictví ČR

betaglukany podnět MZČR

Dalším faktorem, je poměrně dobrá imunita populace ČR. Tradiční jídelníček přispívá dobré imunitě. Zde bych vyzvedl účinky kysaného zelí (nesterilizovaného a bez konzervantů!). S jeho probiotickými kulturami, potřebnými vitamíny a také kvasinkami bohatými mimo jiné na betaglukany. Ale je toho v jídelníčku mnohem více, tradiční konzumace hub je asi nejdůležitějším faktorem. Opět díky obsahu betaglukanů, které mají velice výrazný vliv na zvýšení nespecifické imunity. A ta je v případě nově vytvořeného patogenu vedle snížení invazní dávky tím nejdůležitějším.